15 Aralık 2013 Pazar

SÜLEYMAN(as) İLE KARINCA ...RIZIK ALLAH'A AİTTİR..

Süleyman as rüzgarlara,cinlere emreder;kurtların kuşların,bütün hayvanatın dilinden anlardı.bir gün Süleyman as bir karıncayla konuşurken ona,bir yıllık yiyeceğinin miktarını sordu.
karınca:

-bir buğday tanesi yerim ,diye cevap verdi.cevabın doğru olup olmadığını kontrol etmek isteyen Süleyman as karıncayı bir şişeye koyup,yanına da bir buğday tanesi bırakarak şişeyi kapattırdı.
aradan bir yıl geçip bu müddet dolunca,şişeyi açtırdı.bir de baktı ki,karınca buğday tanesinin sadece yarısını yemiş ve diğer yarısını bırakmış.bunun üzerine Süleyman as karıncaya ilk konuşmalarını hatırlatıp sordu.

-senede bir buğday tanesini yediğini söylemiştin.oysa görüyorum ki ancak yarısını yemişsin.bunun üzerine karınca cevap verdi.

-evet doğru,senede bir buğday tanesi yerim.ancak daha önce benim yiyeceğimi Allah verirdi,bende O'na güvenerek bir buğday tanesinin tamamını yerdim.çünkü O hiç kimseyi asla unutmaz ve ihmal etmez.fakat bu işi sen üzerine alınca,''nihayetinde bu aciz bir insandır'' diye düşündüm ve sana pek güvenemedim.'' belki beni unutur da yiyeceğimi ihmal edebilir'' ihtimalini göz önünde bulundurarak,bir yıllık yiyeceğimin yarısını yeyip diğer yarısını ertesi yıla bıraktım.

neticede hafızayı beşer,nisyan ile malüldür.

Allah-ü Teala şöyle buyurdu:''Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki,illa onun rızkı Allah-ü Teala'ya aittir.''

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...