3 Mart 2014 Pazartesi

UMKE..ULUSAL MEDİKAL KUTARMA EKİPLERİ

Umke nedir?

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) gönüllü sağlık personellerinden oluşan, özel eğitim almış sağlık ekipleridir.Amacı; her türlü afet durumunda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek, yurt ve dünya çapında afetzedelere yardım etmektir.
Gönüllülük esasına dayalı olan bu sistemde sağlık sektöründe çalışan doktorlar, acil tıp teknisyenleri, ebeler ve hemşireler gibi sağlık çalışanları yer alıyor. Acil durumlarda afet durumlarında çalıştıkları işlerini bırakarak ekipleriyle birlikte afet bölgesine giden gönüllülerin görevi enkaz altına kalarak yaralanan kişilere ilk müdaheleyi yapmak. Sivil savunma ve kurtarma ekipleri enkazda yaptıkları çalışmalarda bir yaralının yerini belirledikleri sırada görev UMKE gönüllürine devrediyor.
Sağlık Bakanlığı,Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü,Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen, Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi kapsamında ,afete maruz kalmış kişilere doğru ve çabuk müdahale ederk,ölü ve yaralı sayısını kabul edilebilir rakamlara indirgemek amacıyla 2004 te kurulmuştur.

                                     Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...